منوی دسته بندی

دستگاه طلایاب

دستگاه طلایاب

دستگاه طلایاب یکی از سیستم های کاربردی است که چند دهه از عرضه آن ها به بازار می گذرد ولی در همین مدت از محبوبیت زیادی در بین کاوشگران برخوردار است. طلایاب ها دارای مدل های مختلفی هستند که هریک کارایی خاص خود را دارند ولی اگر بتوان آن ها را در کنار هم استفاده کرد ضریب موفقیت و دقت کار بسیار بالا می ورد چون از چندین روش مختلف یک نقطه را بررسی می کنیم. این مدل ها شامل طلایاب نقطه زن ، ردیاب آنتنی فرکانسی (شعاع زن) ، طلایاب تصویری هستند.

دستگاه طلایاب یک ابزار کاربردی است که برای کشف و شناسایی فلزات با ارزش مانند طلا در زیر زمین استفاده می شود. این دستگاه ها با استفاده از تکنولوژی های مختلفی مانند فرکانس، شعاع، ژئوفیزیک و 3D قادر به تشخیص نوع، عمق و مکان دقیق فلزات هستند. در این مطلب به بررسی انواع دستگاه های طلایاب و قیمت آنها در بازار خواهیم پرداخت.

دستگاه طلایاب یکی از ابزار های کاربردی است که برای کشف معادن ، دفینه ها (زیر خاکی) و تکه های طلا مورد استفاده قرار می گیرد. در بازار داخلی اصطلاح های مختلفی مانند فلزیاب یا گنج یاب برای آن وجود دارد که در بین فروشنده ها رایج می باشد و در اصل همگی یه نوع دستگاه هستند. یکی از رایج ترین سولاتی که به عنوان فروشنده با آن روبرو می شویم این است که تفاوت فلزیاب با طلایاب چیست؟

تفاوت فلزیاب با طلایاب

به صورت معمول یک دستگاه با توجه به امکانات و قابلیت هایی که دارد ، می تواند انواع فلزات را تشخیص داده و به اپراتور هشدار دهد ، اما نکته اصلی که باعث شده کاوشگران بین گنج یاب یا فلزیاب تفاوت قائل شوند ، قابلیت تفکیک فلزات می باشد که برخی دستگاه ها دارند.

تفاوت طلایاب با فلزیاب به توانایی تفکیک فلزات با ارزش از فلزات بی ارزش بر می گردد ولی به صورت کلی همگی یک دستگاه هستند. برخی دستگاه ها دارای قابلیت جاست گلد (Just gold) یا فقط طلا هستند یعنی در موقع کاوش به هیچ فلز دیگری غیر از طلا واکنش نشان نمی دهند.

طلایاب نقطه زن بوقی :

طلایاب نقطه زن یکی از پر استفاده ترین مدل های موجود در بازار است که می تواند نقطه دقیق هدف را تشخیص داده و از طریق آلارم یا صدای بوق به اپراتور هشدار دهد. طلایاب نقطه زن نسبت به ردیاب و شعاع زن ها از درصد خطای بسیار پایینی برخوردار هستند و می توانند عمق هدف را نیز مشخص کنند. دستگاه نقطه زن به صورت کلی شامل نقطه زن پالسی و نقطه زن VLF است که در مورد آن ها قبلا به صورت کامل صحبت کرده ایم.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت دستگاه طلایاب نقطه زن

قیمت دستگاه طلایاب نقطه زن توسط عوامل مختلفی تأثیر گرفته و متغیر است. برخی از عواملی که بر قیمت این دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

کیفیت و برند

دستگاه‌های با کیفیت بالا و برند های معتبر معمولاً قیمت بالاتری دارند. اما این دستگاه‌ ها معمولاً دقت و عملکرد بهتری دارند.

امکانات

دستگاه‌ های طلایاب نقطه زن ممکن است امکانات مختلفی داشته باشند، مانند قابلیت تشخیص انواع مختلف فلزات یا قابلیت ضد آب بودن. امکانات اضافی معمولاً قیمت را افزایش می‌دهند.

اندازه و وزن

اندازه و وزن دستگاه نیز می‌تواند تأثیری در قیمت داشته باشد. دستگاه‌ های کوچکتر و سبک‌ تر معمولاً ارزان‌ تر هستند.

قیمت دستگاه طلایاب نقطه زن در بازار

قیمت دستگاه طلایاب نقطه زن در بازار متغیر است و می‌تواند از 18 میلیون تا 700 میلیون یا بیشتر هم رسید. برای خرید بهترین دستگاه برای شما، بهتر است مقایسه قیمت‌ها و ویژگی‌ها را در نظر بگیرید.

انواع دستگاه طلایاب نقطه زن :

دستگاه های طلایاب نقطه زن به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1. دستگاه های آنالوگ:

 • دستگاه های VLF: این دستگاه ها از یک فرکانس ثابت برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده می کنند. عمق کاوش این دستگاه ها محدود است و معمولا برای یافتن اجسام کوچک و کم عمق مناسب هستند.
 • دستگاه های PI: این دستگاه ها از یک پالس مغناطیسی برای ارسال سیگنال استفاده می کنند. عمق کاوش این دستگاه ها بیشتر از دستگاه های VLF است و می توانند اجسام بزرگتر و عمیق تر را پیدا کنند.

2. دستگاه های دیجیتال:

 • دستگاه های GPR: این دستگاه ها از امواج رادیویی برای کاوش در زمین استفاده می کنند. عمق کاوش این دستگاه ها بسیار زیاد است و می توانند اجسام بسیار عمیق را پیدا کنند.
 • دستگاه های پالسی: این دستگاه ها از یک پالس الکتریکی برای ارسال سیگنال استفاده می کنند. عمق کاوش این دستگاه ها بیشتر از دستگاه های VLF است و می توانند اجسام بزرگتر و عمیق تر را پیدا کنند.

علاوه بر این، دستگاه های طلایاب نقطه زن را می توان بر اساس نوع هدف نیز دسته بندی کرد:

 • دستگاه های طلایاب: این دستگاه ها به طور خاص برای یافتن طلا طراحی شده اند.
 • دستگاه های فلزیاب: این دستگاه ها می توانند انواع فلزات را پیدا کنند، از جمله طلا.
 • دستگاه های گنج یاب: این دستگاه ها به طور خاص برای یافتن اشیاء مدفون طراحی شده اند، از جمله طلا و جواهرات.

در هنگام انتخاب دستگاه طلایاب نقطه زن، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • عمق کاوش: عمق کاوشی که نیاز دارید به اندازه و عمق هدف شما بستگی دارد.
 • نوع هدف: اگر به دنبال طلا هستید، به دستگاهی نیاز دارید که به طور خاص برای یافتن طلا طراحی شده باشد.
 • بودجه: دستگاه های طلایاب نقطه زن می توانند از چند صد دلار تا چند هزار دلار قیمت داشته باشند.
 • سهولت استفاده: برخی از دستگاه ها برای استفاده آسان تر از سایرین هستند.

برخی از مارک های محبوب دستگاه های طلایاب نقطه زن عبارتند از:

 • Minelab
 • Garrett
 • Fisher
 • White’s
 • Teknetics

قبل از خرید دستگاه طلایاب نقطه زن، تحقیق کنید و دستگاهی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

توجه داشته باشید که استفاده از دستگاه های طلایاب نقطه زن در برخی از کشورها غیرقانونی است. قبل از استفاده از دستگاه، قوانین و مقررات محلی را بررسی کنید.

طلایاب آنتنی و شعاع زن :

ردیاب ها یکی از قدیمی ترین سیستم ها برای کاوش است که از آن برای مشخص کردن محدوده قرارگیری هدف در یک منطقه مورد استفاده قرار می گیرند. ردیاب ها در دو مدل فرکانسی و خوراک خور موجود هستند. اگر در مورد ردیاب ها نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید مقاله ردیاب آنتنی فرکانسی را که قبلا بر روی سایت قرار دادیم را مطالعه کنید.

دستگاه طلایاب
دستگاه طلایاب

طلایاب تصویری :

اسکنر تصویری یا حفره یاب ها جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های موجود در بازار هستند که از آن ها برای جهت تشخیص حفره ها و فضاهای خالی زیر زمین و همچنین فلزات مغناطیسه شده و یا میدان های یونیزه حاصل از وجود فلزات با ارزش قدیمی دفن شده در زیر زمین استفاده می شود. اگر علاقه مند به اسکنر های تصویری هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید ، پیشنهاد می کنم مقاله دستگاه تصویری را مطالعه کنید.

دستگاه طلایاب
دستگاه طلایاب

قیمت دستگاه طلایاب کوچک :

قیمت دستگاه طلایاب کوچک به عواملی چون نام تجاری، سطح کیفیت نهاده در ساخت، تنوع وجه و کارکرد، بستگی دارد، علاوه بر اینکه موقعیت بازار و ناحیه عرضه نیز در این میان اهمیت دارند. مطابق با این شاخص‌ها، محدوده قیمتی برای دستگاه طلایاب کوچک می‌تواند از 10 میلیون تا 100 میلیون تومان متغیر باشد.

در بازار، انواع مختلفی از این دستگاه‌های کوچک با قیمت‌های گوناگون یافت می‌شوند؛ دستگاه‌های پرکیفیت همراه با امکانات پیشرفته به طور معمول دارای قیمتی بالاتری هستند، در حالی که انواعی با کیفیت کمتر و امکانات ساده‌تر، قیمت پایین‌تری دارند.

علاوه بر این، قیمت این دستگاه‌های جستجوی طلا می‌تواند تحت تأثیر عواملی چون تغییرات در هزینه‌های مواد خام، نوسانات نرخ ارز، و شرایط عرضه و تقاضا در بازار متغیر باشد. برای اطمینان از خرید دستگاهی با کیفیت و به قیمت منصفانه، پیشنهاد می‌شود که از فروشگاه‌های الکترونیکی یا فیزیکی شناخته‌شده و معتبر خریداری کنید.

قیمت دستگاه طلایاب :

همان طور که تا اینجای کار متوجه شدید دستگاه طلایاب یک ابزار مهم و کاربردی برای کاوشگران به حساب می آید و با توجه به مدل های مختلف آن و کابردی که هر یک دارند ، قیمت دستگاه ها از چند میلیون شروع می شود تا چند صد میلیون ادامه دارند.

فاکتور های زیادی بر قیمت دستگاه تاثیر گذار هستند مانند شرکت سازنده آن ، کیفیت قطعات ، عملکرد و کارایی ، عمق نفوذ دستگاه ، قابلیت هایی مانند تفکیک فلزات ، بالانس دستی و اتوماتیک ، ثبات و دقت ، تصویری بودن دستگاه و هزینه های حمل و نقل و نگهداری.

در موضوع قیمت دستگاه ، سیستم های خارجی عموما از قیمت بسیار بالاتری نسبت به دستگاه های ایرانی و تولید داخل دارند که این افزایش قیمت ها ارتباط مستقیم با قیمت ارز و ممنوعیت واردات دستگاه دارد. برای مشاهده قیمت محصولات شرکت IKPV می توانید به صفحه لیست قیمت فلزیاب مراجعه کنید.

طلایاب حرفه ای پیشنهادی برای کاوش :

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد. جهت مشاوره و راهنمایی با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

ادمین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید