منوی دسته بندی

فلزیاب پالسی

فلزیاب پالسی

در مطالب گذشته در مورد دستگاه فلزیاب به صورت کامل توضیح دادیم و با انواع آن ها آشنا شدیم و فلزیاب تصویری ، ردیاب آنتی فرکانسی را در پست های جداگانه ای بررسی کردیم اما در این مطلب می خواهیم با فلزیاب پالسی آشنا شویم و در مورد نحوه کار فلزیاب پالسی توضیحاتی را خدمتتان عرض کنیم و در آخر برخی از بهترین فلزیاب پالسی بازار را نیز معرفی کنیم. بنابراین اگر قصد خرید فلزیاب پالسی دارید ، پیشنهاد می کنم تا آخر با ما همراه باشید.

فلزیاب پالسی چیست ؟

فلزیاب های القاء پالسی با انواع دیگر دستگاه ها متفاوت هستند. آنها از یک سیم پیچ به عنوان گیرنده و فرستنده استفاده می کنند و جریان را از طریق سیم پیچ به زمین می فرستد. این عمل چند میلی ثانیه طول می کشد و سپس تکرار می شود. فلزیاب PI برای یافتن طلا ، استفاده در آب شور و ساحل ایده آل هستند.

این دستگاه ها در تفکیک کمی ضعیف عمل می کنند اما از فلزیاب های VLF در خاک‌های معدنی و آلوده عملکرد بهتری دارند. فلزیاب پالسی با ارسال یک سیگنال آمپر بالا از طریق یک سیم پیچ مسی باعث ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی می شود. سپس به این میدان الکترومغناطیسی اجازه داده می شود که فرو بریزد که به نوبه خود یک ولتاژ افزایش می یابد که می تواند توسط سیم پیچ دریافت کننده شناسایی شود.

فلزیاب پالسی
فلزیاب پالسی

اگر میدان مغناطیسی با یک جسم فلزی بخورد کند، افزایش ولتاژ تحت تأثیر قرار می گیرد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که جسم فلزی مقدار کمی از انرژی میدان الکترومغناطیسی را به شکل جریان های گردابی در درون خود ذخیره می کند. جریان های گردابی از پاسخ طبیعی یک فلز رسانا به یک میدان مغناطیسی متغیر، تشکیل می شوند، به همین دلیل است که فلزیاب های پالسی یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کنند و اجازه فروپاشی آن را می دهند.

فروپاشی از نظر جهت و قطبیت مخالف پالس اولیه است. همچنین به همین دلیل است که القای پالس به این نام نامیده می شود، زیرا جریان های گردابی به جای اینکه صرفاً به عنوان تابعی از جسم فلزی وجود داشته باشند، توسط فلزیاب القاء می شوند.

فلزیاب پالسی چگونه کار می کنند؟

یک سیم پیچ هم به عنوان فرستنده/گیرنده در سیستم القای پالس عمل می کند. این طراحی به دستگاه اجازه می دهد پالس های بسیار قوی اما کوتاه را از طریق آن منتقل کند. سپس هر پالس یک میدان مغناطیسی شدید ایجاد می کند. میدان مغناطیسی پس از توقف پالس فرو می ریزد. این باعث ایجاد یک سنبله الکتریکی می شود که جریان دومی به نام پالس بازتابی را تولید می کند.

اگر دستگاه با یک جسم فلزی در تماس باشد، میدان های مغناطیسی مخالف ایجاد می شود و در نتیجه پالس بازتابی طولانی تری ایجاد می شود. این کار با یکپارچه سازی و یک مدار نمونه برداری انجام می شود. سپس به صدایی تبدیل می‌شود که نشان می‌دهد که در حال نزدیک‌تر شدن به هدف هستید.

تفاوت فلزیاب پالسی با فلزیاب VLF :

 • فلزیاب پالسی از یک سیم پیچ به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می کند. پالس های الکتریسیته را به زمین منتقل می کند و میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند.
 • در فلزیاب VLF یک سیم پیچ به عنوان آنتن فرستنده عمل می کند و اگر فلز وجود داشته باشد، میدان مغناطیسی جریانی را در فلز ایجاد می کند. سیم پیچ دوم به عنوان یک آنتن گیرنده است. تغییرات میدان مغناطیسی ناشی از جریان الکتریکی در فلز را تشخیص می دهد.
 • فلزیاب هاب وی ال اف می توانند فلزات را راحت تر از سیستم پالسی تشخیص دهند.
فلزیاب پالسی
فلزیاب پالسی
 • فلزیاب هاب PI در جستجوی اجسام کوچکتر و قطعات طلا بهتر عمل می کنند.
 • دستگاه های VLF نسبت به مدل های PI در جستجوی گنج زیر آب، کاوش در ساحل یا سایر مناطق معدنی کمتر موثر هستند.
 • سیستم های PI همچنین این مزیت را دارند که می‌توانند اجسام فلزی را عمق بالاتری نسبت به سیستم هایVLF تشخیص دهند. بهترین راه برای یافتن اشیاء فلزی گرانبها فناوری PI است.
 • فلزیاب های VLF سبک تر و استفاده آسان تر هستند.
 • فلزیاب های PI هزینه بیشتری دارند، اما تفاوت در نتایج قابل توجه است.

مزایای یک فلزیاب پالسی PI :

عملکرد عالی در زمین معدنی : دلیل اصلی ابداع فناوری القای پالس، حل مشکل رایجی بود که کاربران با آن مواجه بودند و آن تداخل سیگنال ارسالی با مواد معدنی در زمین های آلوده بود. فلزیاب های القایی پالسی تحت تأثیر کانی سازی قرار نمی گیرند، زیرا این کانی های آهنی غیرفلزی اغلب رسانای خوبی نیستند.

عمق نفوذ بالا : دستگاه های پالسی برخلاف فلزیاب های وی ال اف ، توانایی تشخیص فلز در اعماق بسیار بیشتر را دارند. این اغلب یکی از ویژگی‌های تکنولوژی القاء پالسی است که سیم‌پیچ‌های القاء پالسی می‌توانند بزرگتر باشند زیرا سیگنال اولیه قدرت بیشتری نسبت به سیگنال فرکانس بسیار پایین دارد.

تنها گزینه برای آب شور : این مزیت تابعی از توانایی فلزیاب پالسی در نادیده گرفتن کانی سازی و ناتوانی فرکانس های بسیار پایین (Very Low Frequencies) در انجام این کار است. نمک و سایر مواد معدنی موجود در آب تقریباً استفاده از هر فلزیاب با فرکانس بسیار پایین (VLF) را در سواحل دریاها یا رودخانه ها را غیرممکن می کند.

بهترین برای قطعه طلا : اگرچه برای اکثر کاوشگران نیاز به این ویژگی غیرمعمول است، اما اگر طلایی است که در تلاش برای یافتن آن هستید، ممکن است نتایج متفاوتی را با یک فلزیاب VLF تجربه کنید. با این حال، به دلیل رد کانی سازی زمین و عمق جستجوی قدرتمند و تشخیص القای پالس، حتی قطعات بسیار کوچک طلا نیز شناسایی می شوند.

معایب فلزیاب های فناوری PI :

 1. قیمت : مانند بسیاری از فناوری‌های جدیدتر، تکنولوژی پالس القایی هنوز هم معمولاً گران‌تر از همتایان تکنولوژی فرکانس بسیار پایین (VLF) است.
 2. تفکیک فلزات : تنها چیزی که همه کسانی که از فلزیاب پالسی استفاده کرده اند می دانند این است که از قدرت تفکیک کمتری برخوردار هستند یعنی در عمق کمتری نسبت به VLF تفکیک می کنند.
 3. تاثیر میدان مغناطیسی زمین :فلزیاب های القای پالس تا حدودی در برابر میدان مغناطیسی زمین حساس هستند. یعنی این که در پایان هر نوسانی ممکن است به نظر برسد که یک ضربه وجود دارد، اما این درست نیست. عادت کردن به آن آسان است، اما همچنان می‌تواند آزاردهنده باشد.

فلزیاب پالسی بخریم یا فلزیاب VLF :

پاسخ کوتاهی برای این سوال وجود ندارد زیرا به نظر من آنها اهداف کاملا متفاوتی را دنبال می کنند. منظورم این است که هر دو فلز را تشخیص می دهند، اشتباه نکنید هر دو این کار را می کنند. منظور من این است که هر دوی آنها مزایا و معایبی نسبت به فناوری کویل مربوطه خود دارند.

برای فلزیاب های وی ال اف ، مزایای آنها برای کاربر عادی بیشتر است. اگر مبتدی هستید یا فردی هستید که از فلزیاب خود در مکان های مختلف استفاده نمی کنید، این همان چیزی است که مناسب شماست.

با این حال، اگر به دنبال قطعات طلا و دفینه هستید، یا اگر به دنبال یک ساحل آب شور هستید، یا اگر هر یک از نیازهای خاصی را دارید که یک فلزیاب القایی پالس برای ارائه آن ساخته شده است، یک فلزیاب پالسی حرفه ای بهترین گزینه است. دلیل دیگری برای تهیه فلزیاب پالس القایی این است که به دنبال جستجوی عمیق تر در زمین هستید، زیرا اغلب در اینجا می توان بقایای تاریخی را کشف کرد.

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام فناوری را انتخاب کنید به این موارد بستگی دارد: محدوده قیمت، جغرافیای منطقه ای که در آن می خواهید کاوش کنید، نوع هدفی که به دنبال آن هستید و سطح تجربه شما با فلزیاب ها. هیچ یک از فناوری های فلزیاب همیشه یا در همه حالات بهتر از دیگری نیست.

بهترین فلزیاب پالسی بازار :

فلزیاب شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *