منوی دسته بندی

حداکثر عمق زنی فلزیاب

حداکثر عمق زنی فلزیاب

فلزیاب‌ ها ابزارهایی هستند که برای شناسایی ویژگی‌ های مغناطیسی فلزات در زیر سطح زمین استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ ها در زمینه‌های مختلفی از جمله کاوش‌ های باستان‌شناسی، تعیین مکان لوله‌ ها و کابل‌های فلزی زیر زمین و یا حتی گنج‌یابی کاربرد دارند. اما یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که در این زمینه وجود دارد این است که حداکثر عمق زنی فلزیاب چقدر است؟

اکثر سیستم ها می توانند سکه ها را در عمق متوسط 10 تا 16 اینچ تشخیص دهند. دستگاه ها سیگنال‌های فرکانس رادیویی را از سیم پیچ جست‌وجو ارسال می‌کنند تا اهداف را از سطح زمین تا عمق بیش از 20 فوت برای گنجینه‌ های اعماق بزرگ پیدا کنند.

عوامل تاثیرگذار بر عمق زنی فلزیاب

عمق زنی یک دستگاه توسط چندین عامل تعیین می‌شود:

  1. نوع فلز: برخی فلزات بیشتر از دیگرانی به میدان مغناطیسی پاسخ می‌دهند. برای مثال، طلا که یک فلز با ارزش است، به میدان‌های مغناطیسی کمتری پاسخ می‌دهد و بنابراین برای یافتن آن نیاز به دستگاه با عمق زنی بیشتری است.
  2. اندازه فلز: اندازه قطعه فلزی که قرار است شناسایی شود نیز بر عمق زنی تاثیر می‌گذارد. قطعات بزرگتر فلز، میدان مغناطیسی قوی‌تری ایجاد می‌کنند و بنابراین از عمق بیشتری قابل شناسایی هستند.
  3. کیفیت دستگاه: سیستم های با کیفیت بالا و تکنولوژی پیشرفته‌تر، می‌توانند فلزات را در عمق‌های بیشتری شناسایی کنند.
  4. شرایط زمین: شرایط زمین نیز می‌تواند بر عمق زنی دستگاه تاثیر بگذارد. برای مثال، خاک‌های شور یا خاک‌هایی که حاوی مواد معدنی هستند ممکن است باعث کاهش عمق زنی سیستم شوند.

طریقه عمق زنی فلزیاب

عمق زنی دستگاه بستگی به چندین عامل دارد. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

  1. نوع سیستم : در صورتی که دستگاه از نوع آنتنی باشد، مقدار عمق زنی با چرخش حرکت آنتن توسط دستگاه مشخص می‌شود. همچنین در سیستم های تصویری، اندازه عمق بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود و اپراتور از این طریق متوجه فاصله فلز از سطح زمین خواهد شد.
  2. قفل یا چرخش: قفل اول یا چرخش اول به معنی نقطه اصلی هدف است. اولین چرخش ۹۰ درجه در ردیاب‌های تک آنتن بیانگر وجود فلز و نقطه اصلی است. فاصله بین دو قفل مساوی با عمق هدف است. فاصله بین هر دو چرخش مساوی با عمق هدف است.
  3. اندازه فلز: اندازه فلز هدف تاثیر بسزایی در عمق زنی دستگاه دارد. هر چقدر میزان فلز هدف بزرگتر باشد، توانایی جست و جوی سیستم در عمق‌های بیشتر برای آن هدف افزایش پیدا می‌کند.
  4. تنظیمات سطح و حجم: افزایش قدرت علائم برای کاوش یک هدف کوچک در عمق زیاد با تعیین تنظیمات سطح و حجم برای یک هدف کوچک موجب می‌شود که سیستم حساسیت بیشتری نسبت به آن هدف کوچک داشته باشد.
  5. سنسور یا coil: یک اصل کلی در مورد سیستم‌ ها انتخاب قطر سنسور یا coil است که هر چقدر قطر سنسور یا coil بیشتر باشد عمق نفوذ سیستم بیشتر می‌شود و حساسیت دستگاه به اجسام کوچکتر کمتر می‌شود.

به طور کلی، عمق زنی دستگاه بستگی به ترکیبی از عوامل فوق دارد و می‌توان با توجه به نیازهای خاص، تنظیمات مناسب را انجام داد.

حداکثر عمق زنی فلزیاب
حداکثر عمق زنی فلزیاب

نحوه تخمین عمق توسط دستگاه :

دستگاه ها با استفاده از میدان‌ های مغناطیسی کار می‌کنند. وقتی سیستم روشن می‌شود، دستگاه سیگنالی به طرف زمین منتشر می‌کند. فلزات نیز به دلیل داشتن میدان مغناطیسی، سیگنالی را بازتاب می‌کنند. دستگاه سپس اختلاف طول سیگنال‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و بر اساس آن عمق فلز را تخمین می‌زند.

برای دستگاه های تک آنتن، از نقطه اصلی هدف به سمت بیرون حرکت می‌کنیم و اولین گردش 90 درجه بیانگر تعیین عمق است. یعنی فاصله بین اولین چرخش 90 درجه با دومین چرخش 90 درجه مساوی با عمق هدف است.

برای سیستم های دو آنتن، اپراتور از نقطه اصلی هدف به آرامی شروع به حرکت و راه رفتن می‌کند تا زمانی که دوباره آنتن قفل شود. قفل دوم تا نقطه اصلی هدف را اندازه‌گیری می‌کنیم که عمق هدف بدست می‌آید. در واقع فاصله بین دو قفل مساوی با عمق هدف است.

لطفاً توجه داشته باشید که این روش‌ها تقریبی هستند و دقت آن‌ها ممکن است بستگی به شرایط خاص داشته باشد.

نتیجه‌گیری

حداکثر عمق زنی فلزیاب بستگی به مجموعه‌ ای از عوامل دارد و ممکن است بین مدل‌ های مختلف تفاوت داشته باشد. برای به حداکثر رساندن عمق زنی، استفاده از دستگاه با کیفیت بالا و درک صحیح از شرایط زمین و نوع فلز مورد نظر می‌تواند مفید باشد.

ادمین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید